Kierowco: zapnij pasy, włącz myślenie i w drogę! Przygotuj się na prawdziwą jazdę bez trzymanki. Zabieramy Cię w podróż do automobilnego świata pełnego technologicznych nowinek, innowacyjnych metod i wieści. Weź rozpęd, noga na gaz i oto przed Tobą raj dla samochodowych maniaków. Pierwszy przystanek: Akademia Bezpiecznej Jazdy.

Jakie cechy posiada dobry kierowca? Jak szkolić technikę jazdy? A bez jakich umiejętności lepiej nie ruszać w trasę? Startujemy!
Dla wielu kierowców samochód to kolejny twór cywilizowanego świata. Wystarczą kluczyki i kawałek różowego plastiku z upoważnieniem, by określić się mianem drugiego Kubicy. Jednak kierując pociskiem ważącym często ponad tysiąc kilogramów o prędkości blisko 200 kilometrów na godzinę warto wlać nieco oleju… do głowy.

Samochody od ponad stu lat przechodzą ciągłą metamorfozę. Zmieniają się technologie, rozwiązania i mechanizmy. To prawda, że prowadzenie pojazdu jest obecnie bardzo proste, wymaga jednak solidnej dawki odpowiedzialności.
Oto 4 wskazówki bezpiecznej jazdy:

1. Kierowco, przejmij ster!

Wśród najbardziej skomplikowanych technologii samochodowych najważniejszym i najbardziej złożonym jest oczywiście “mechanizm” pomiędzy kierownicą, a oparciem fotela. Wszystko zależy od jego doświadczenia, wiedzy i kondycji. To on decyduje o osiąganej prędkości, podjęciu manewrów i zabiegach na skrzyni biegów. Mózg całego przedsięwzięcia –  Kierowca.

Nim wyruszysz w trasę, wrzuć pierwszy bieg. Bieg odpowiedzialności i świadomości. To w Twoich rękach, jako kierowcy, spoczywa bezpieczeństwo swoje i uczestników ruchu drogowego. Czym odznacza się dobry kierowca? Myśli. To tu wszystko ma swój start. A jeśli już ruszyłeś z “jedynki” i potrafisz odróżnić tor wyścigowy od zwykłej dwupasmówki, czas wrzucić bieg drugi. Mądra jazda wciąga!

2. Dbaj o swoje umiejętności

Wrzucamy “dwójkę”, aby wziąć rozpęd na drodze własnego bezpieczeństwa. Drugi bieg to umiejętności! Wysoka jakość umiejętności to wyższa pewność siebie w trasie. Jakie tajemnice kryje Twój samochód? Możesz się zdziwić jak gorsza nawierzchnia, złe warunki atmosferyczne czy większe natężenie ruchu drogowego wpływa na przebieg jazdy. Obudź w sobie ciekawość do poznania własnego auta!

Instruktorzy bezpiecznej jazdy jak mantrę powtarzają zasadę ograniczonego zaufania. Twoja jazda samochodem jest prawidłowa i zgoda z przepisami? To świetnie! Czy jednak masz pewność co do rozwagi otaczających Cię kierowców?

3. Kontrola! Czas na przegląd techniczny

Odpowiedzialny kierowca, który nieustannie doskonali swoje umiejętności jest gotowy, by wrzucić bieg trzeci. Dba nie tylko o stan własnego umysłu, ale też stan techniczny pojazdu. Awarie podczas jazdy w najlepszym wypadku mogą zatrzymać samochód na poboczu, czego konsekwencją będzie spóźnienie lub nieudana wycieczka. Gorzej, jeśli awaria dotyczy urządzenia, co doprowadza do utraty kontroli nad samochodem.

Rozpędzony samochód i zepsuty system hamulcowy to ryzykowna perspektywa. Odpadające koło na łuku drogi praktycznie nie pozostawia żadnych szans na utrzymanie się na jezdni. Gdy wieloletnie, prawie „łyse” opony spotykają się z niespodziewanym deszczem, spotkanie nigdy nie kończy się ugodą. Tym bardziej, że konsekwencje często dotyczą również pasażerów i innych użytkowników drogi.

Jednym słowem, to, jak eksploatujemy samochód oraz jak dbamy o jego kondycję techniczną ma ogromne znaczenie!

4. Bezpieczna jazda kołem się toczy

“Czwórka”! Od kiedy zamieniono konie zaprzęgowe na konie mechaniczne opony są naszym jedynym kontaktem z ziemią w czasie jazdy. To dzięki sile tarcia poruszamy się po drodze; przyspieszamy, hamujemy, skręcamy. Opony działają bez przerwy we wszystkich znanych nam warunkach. Twarde i miękkie jednocześnie. Powinny mieć jak największą powierzchnię przylegania i jednocześnie odprowadzać litry wody na sekundę. Mają być ciche i mieć małe opory toczenia. W wielu przypadkach są to wymagania nie do pogodzenia.

Producenci opon oferują skrajnie różne produkty, od najtańszych (choć często wybrakowanych) do cudów techniki rodem z torów wyścigowych (których potencjału użytkownik auta popularnego nigdy nie wykorzysta). Lata rozwoju technologii, ośrodki badawcze i uznane marki (np. Nokian) gwarantują wysoką jakość, od której zależy Twoje życie i zdrowie.

No, to w drogę!

Dla mężczyzny nawet droga do pracy wygląda jak rozgrywki Formuły I. Mamy sposób, aby zachować swój entuzjazm rajdowca i utrzymać bezpieczeństwo na drodze. Akademia Bezpiecznej Jazdy EnjoyDriving pokazuje jak połączyć brawurę jazdy z umiejętnościami na miarę profesjonalnego kierowcy.

Mamy już 4 metody jak zachować bezpieczeństwo w trasie. Piąta wskazówka należy do Ciebie. Podziel się z nami: jakie są Twoje sposoby na bezpieczną jazdę?