kierownica

Łapki na kierownicy.

Kierownicę trzymamy tak, jak pozwala nam nasza pozycja w samochodzie. Musi być ona przede wszystkim wygodna i komfortowa, czyż nie? Nie!

Najważniejsze jest to, aby zawsze mieć kontrolę nad samochodem. „Mydełko Fa”, „Dojenie Krowy”, „Bębenek” – zachowania ilustrowane przez te hasła* nie powinny nam się zdarzać za kierownicą. Nie wszystko, co jest dla nas wygodne, pozwala nam utrzymywać pełną kontrolę nad samochodem. Dlatego zawsze trzymamy ręce na kierownicy za piętnaście trzecia, w miejscach, gdzie często są specjalne wyprofilowania pod dłonie. W ten sposób w jeździe szosowej wszystkie zakręty możemy pokonać nie odrywając rąk od kierownicy, jeśli nie trzeba jej obracać więcej niż ok. 90 stopni w jedną albo w drugą stronę.

szkoła bezpiecznej jazdy, pozycja za kierownicą, EnjoyDriving

W mieście nierzadko musimy bardziej się nakręcić – ciasne skrzyżowania, ronda, zaułki. Tu również najważniejsza jest kontrola koła kierownicy. Wyboje czy śliska nawierzchnia – to może sprawić, że pojedziemy nie tam gdzie chcemy. Aby najefektywniej skręcać, zawsze skręt zaczynamy tę samą ręką, w którą stronę chcemy jechać. Kładziemy ją na szczycie kierownicy, na „godzinie 12” i pewnym chwytem ciągniemy w dół do momentu gdy znajdzie się ona „na godzinie szóstej”. W tym czasie druga ręka przesuwa się po kierownicy zgodnie z jej ruchem „za ręką ciągnącą”, a po przekroczeniu godziny 12, przejmuje „ciągnięcie” w dół. Jeśli musimy pogłębić skręt, ręka która pierwsza „ciągnęła” wraca na godzinę 12 i przejmuje dalsze ciągnięcie kierownicy. Stosując taką przekładkę możemy bardzo szybko skręcić kierownicą zawsze kontrolując jej ruch. Co ważne nasze ręce są wówczas zawsze gotowe do tego, aby „odkręcać” kierownicą w drugą stronę. Warto ćwiczyć to w codziennej jeździe, aby wykształcić w sobie nawyk. W sytuacji zagrożenia nasz umysł odruchowo wybierze to rozwiązanie, które stosujemy najczęściej.

Najważniejsze: pewny chwyt kierownicy „za piętnaście trzecia”, w jeździe szosowej nie odrywamy rąk od kierownicy.

Ważne jest również aby dobrać odpowiednią pozycję za kierownicą, tak aby móc prawidłowo operować kołem kierownicy. Szerokości!

Akademia Bezpiecznej Jazdy, EnjoyDriving

 

praca rąk, operowanie kierownicą, akademia bezpiecznej jazdy, szkoła bezpiecznej jazdy,

 

*Hasła wyjaśniamy na naszych imprezach i odradzamy stosowania tych dziwnych sposobów operowania kierownicą.